Szeretjük a videóbírót

Jó néhány dologról emlékezetes maradhat számunkra az oroszországi foci világbajnokság – legyen az a németek vagy a spanyolok idő előtti búcsúja, az angolok meglepően jó szereplése, a fáradhatatlan horvátok tizenegyespárbajai, vagy épp a Neymart kifigurázó mémek – de ami egészen biztosan bekerül majd a krónikákba, az az, hogy az idei vb-n alkalmazták először a videóbírót, rengeteg vitát kiváltva ezzel.

Az NRC vb után készített felmérése arra volt kíváncsi, a magyar tévénézők, szurkolók hogyan ítélik meg a videós technika használatát – és az eredmények arra utalnak, hogy a nagy többség kifejezetten pozitívan élte meg, és örülne, ha a jövőben is használnák a videóbírót.

A magyarok 62 százaléka követte legalább részben a foci vb-t, és háromnegyedük emlékszik olyan esetekre, amikor a játékvezetők igénybe vették a VAR-technológia segítéségét. Az alapján, amit tapasztalt, a megkérdezettek 24 százalékának nagyon, további 56 százalékának pedig inkább tetszik a videóbírós megoldás, vagyis ötből négyen vannak pozitív véleményen a VAR-ral kapcsolatban –  kifejezetten rossz véleménnyel pedig csupán 6 százalék van a vb-n alkalmazott megoldásról.

Akiknek tetszik a videóbírós rendszer, legnagyobb arányban azt hozzák fel pozitívumként, hogy általa igazságosabbak lettek a bírói döntések (63 százalékuk ért ezzel egyet), de fontos szempont, hogy így kevésbé maradnak büntetlenül az alattomos szabálytalanságok, durvaságok, sőt sokan vannak, akik még azt is izgalmasnak találják, hogy a VAR-nak köszönhetően megváltoztatnak játékvezetői döntéseket.

Azt, hogy a dolog nem ennyire egyértelmű, persze jelzi, hogy a kritikusok épp ezeket a pozitív hatásokat vitatják: szerintük nem lett igazságosabb a játékvezetők ténykedése, bosszantó, hogy utólag változtatnak meg döntéseket, és a döntésre való várakozás jelentősen lassítja, töredezi a játékot.

Ha azonban figyelembe vesszük, hogy lényegesen több embernek tetszik a VAR, mint akiknek nem, akkor azért megvonhatjuk a mérleget: hétszer annyian vannak azok, akik szerint a videóbíró bevezetése az igazságosabb játékot szolgálja, mint akik nem értenek egyet ezzel, és ötször annyian vélik úgy, hogy a videós visszanézéssel kiszűrhetők az alattomos megmozdulások, mint akik szerint így is maradnak majd megtorlatlan durvaságok.

A fentiek alapján nem meglepő, hogy a magyar szurkolók közel fele úgy gondolja, hogy szükség van videóbíróra, és a vb-n látott módon lehet is majd használni a jövőben, további egyharmaduk pedig kisebb változtatásokat eszközölne csupán a rendszeren. Azok aránya, akik egyáltalán nem tartják szükségesnek a videóbírót, és semmilyen formában nem vezetnék be, mindössze 8 százalék – ellenállásuk egyik legfőbb oka, hogy szerintük ez a fajta technikai beavatkozás nem illik a labdarúgás hagyományaihoz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Beszélgessünk!

Írj vagy hívj fel és választ adok kérdéseidre

Segítünk abban, hogy a piackutatás egy gyorsan megtérülő befektetés legyen!
Klenovszki János további cikkei
Data Processing, adatmenedzser

Data Processing, adatmenedzser

Magyarország legnagyobb online piackutató cége, az NRC keresi adatmenedzsment, Data Processing pozícióra tapasztalattal rendelkező új munkatársát. Feladatok Elvárások Akkor jelentkezz, ha  Előnyt jelent Előnyt